Zbytočná tragédia

Autor: Pavel Titl | 28.5.2008 o 20:26 | Karma článku: 5,30 | Prečítané:  2308x

Príspevky s dopravnou tématikou sú zaujímavé, avšak mnohé z nich aj smutné. Radšej by som takýto článok ani nepísal, ale kedže tragickému koncu predchádzala iba banalita - jedna chýbajúca dopravná značka, a takých prípadov nájdeme na našich cestách stovky - rozhodol som na tento problém poukázať. Aby nás všetkých varoval. A pre jeho závažnosť som ho zaradil medzi príspevky, týkajúce sa spoločnosti, teda nás všetkých.

Prípad sice banálny, ale bohužial, chýbajúce dopravné značenie na ceste I.triedy medzinárodného významu malo za následok dopravnú nehodu a smrť jedného z jej účastníkov, naviac práve toho, ktorý s najväčšou pravdepodobnosťou túto nehodu nezavinil.

cecejovce2.JPG

Jedná sa o  cesty I/50 E571 E58 Košice – Rožňava, konkrétne rovinka za obcou Drienovec v smere na Turňu nad Bodvou a horský priechod Sorožka. Na hlavnú cestu sa napojuje vedľajšia komunikácia, nemôžem napísať miestna, nakoľko je to už mimo obce. O tom, že je vedľajšou , svedčí na nej osadená dopravná značka C1 Daj prednosť v jazde !  Áno, podľa vyhlášky je tam výkričník, jedná sa o príkazovú značku. Na hlavnej ceste čuduj sa svete ani v smere od Košíc, ani v smere od Sorožky nie je žiadna dopravná značka, ktorá by informovala vodiča idúceho 90-tkou, že sa blíži ku križovatke. Práve v smere od Sorožky je pred touto „križovatkou“ cesta rovná ako pravítko, takže vodič neznalý miestnych pomerov a sledujúci dopravné značenie, sa zrazu ocitne v mieste, kde na komunikáciu vchádzajú vozidlá z vedľajšej cesty, a nie je o tom vôbec informovaný. Pre tých čo sú lenivejší si to prepočítať – pri 90-tke prejde vozidlo po hlavnej 25 m za sekundu, teda za 4 sekundy 100 metrov – ak Vám niekto vylezie na cestu tesne pred nosom, najprv sa čudujete, a následne nadávate, ak ste to po intenzívnom brzdení  zvládli. Totiž z tej vedľajšej cesty vchádzajú na komunikáciu hlavne nákladné vozidlá naplnené stavebným materiálom, lebo na jej konci je predajňa stavebného materiálu.

cecejovce1.JPG

Čo hovoria Zásady pre používanie dopravného značenia na pozemných komunikáciách, ktoré v r.1999 určilo Ministerstvo dopravy ako záväzné, a správca komunikácie aj dopravná polícia ich musí rešpektovať ? V obci sa hlavná cesta pred križovatkou označuje informatívnou značkou D1a Hlavná cesta (žltý štvorec v bielom poli), mimo obce – a to je náš prípad – sa už nejedná o informáciu pre vodiča, ale výstrahu, lebo sa má osadiť výstražná dopravná značka A20a, resp. A20b Križovatka s vedľajšou cestou. Áno, zvýraznil som slovo výstražná, lebo upozorňuje vodiča na hlavnej, kde je zväčša 90-tka, že sa blíži ku križovatke s vedľajšou cestou a môže očakávať nebezpečenstvo.

Áno, upozorňuje na nebezpečenstvo – ale iba vtedy, ak je tam tá značka osadená. V našom prípade pred Drienovcom ani v opačnom smere žiadnu značku nenájdete. Aj preto tam dochádza ku kolíziám, bohužiaľ, jedna sa pred temer dvomi rokmi skončila tragicky. Tragicky pre jedného z nás, ktorý keby mal pred sebou dopravnú značku, že sa blíži do križovatky, by možno ešte žil, lebo by určite zareagoval.

Prečo o tom píšem tak obsiahle a zdĺhavo ? Jednak preto, že prešli bez dvoch týždňov celé dva roky a ani správca komunikácie – Slovenská správa komunikácií, ani polícia – konkrétne Okresný dopravný inšpektorát Košice – okolie nezareagoval, a neurobil nápravu. Žiadna dopravná značka, čo by tam mala podľa predpisov byť, žiadne dopravné obmedzenie nepribudlo, nikoho z kompetentných to nezaujíma. A tak sa tam jazdí naďalej minimálne stovkou – veď je všeobecne známe, že polícia prekročenie rýchlosti o 10 km/h toleruje, a čaká sa možno na ďalšiu tragédiu.

Hoci je pravda, že niektorí, hoci tam nie je značka, spomalia, pribrzdia, mnohí sa aj zastavia pri krížiku vedľa cesty a spomenú si na toho, kto tam vinou niekoho iného zbytočne ukončil životnú púť.

Pre tých, kto nie sú v obraze, len krátko: Ten krížik patrí Jánovi Lángošovi, človeku s veľkým Č.

O pár dní bude druhé výročie tejto úplne zbytočnej nehody.  Je smutné, že ešte stále sa príčiny tejto nehody  vyšetrujú, ani po dvoch rokov sa nedospelo k jednoznačnému záveru. Ale jeden záver je určite jasný - nehoda sa nemusela stať, keby tam nechýbala jedna jediná dopravná značka. Má tvar kríža, a nie je tam ešte ani dnes.

Je tam iba kríž venovaný pamiatke Jána Lángoša.

Prosím Vás, jazdite opatrne ....  

kriziklangos.JPG

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.


Už ste čítali?