Budú jazdiť, nebudú môcť predbiehať ....

Autor: Pavel Titl | 2.6.2008 o 19:26 | Karma článku: 2,84 | Prečítané:  1161x

Podľa dnešných informácií z národnej rady už návrh zmeny cestného zákona nemá obsahovať paragraf o rozšírení zákazu jazdy kamiónov v piatok poobede, ale naopak rozšírenie zákazu predbiehania kamiónov na celú diaľničnú sieť a rýchlostné komunikácie.

Debata o zmenách v pravidlách cestnej premávky prebieha v parlamente aj medzi motoristami už vyše roka. Problémy maximálnej rýchlosti v obciach, parkovanie na chodníkoch, jazda vozidiel TIR pred víkendami a sviatkami či nemožnosť vymáhania parkovného v centrách miest rezonujú medzi legislatívcami aj motoristami mimo NR SR.

Keďže sa blíži diskusia o konečnom znení zmien tohto dôležitého zákona, chcem dať na vedomosť dnešný právny stav:

Otázka zákazu jazdy kamiónov:

V platnom zákone o premávke na pozemných komunikáciách nájdete tento odstavec:
§36Obmedzenie jazdy niektorých druhov vozidiel, ods.(6):
MINISTERSTVO VNÚTRA MÔŽE VYDAŤ VŠEOBECNE ZÁVÄZNÝ PRÁVNY PREDPIS, KTORÝM SA USTANOVIA JAZDY AJ V INOM ČASE, NA INÝCH CESTÁCH A PRE INÉ VOZIDLÁ, AKO AJ VÝNIMKY Z OBMEDZENIA JAZDY, AK TO VYŽADUJE BEZPEČNOSŤ ALEBO PLYNULOSŤ CESTNEJ PREMÁVKY, ALEBO INÝ VEREJNÝ ZÁUJEM.
Keď to zhrniem - celý ten cirkus s obmedzením jazdy kamiónov nemusel byť, nie je na takéto niečo vôbec potrebné novelizovať cestný zákon, stačí že to ministerstvo vnútra navrhne, vláda odklepne a je to tak.
Takže celý cirkus je zbytočný, nie je na to potrebné ani novelizovať cestný zákon.

Otázka zákazu predbiehania kamiónov:

Podľa posledných informácií z dnešného parlamentu ostanú kamióny jazdiť v piatok, ale nebudú môcť predbiehať. Nuž tak sa na tom dohodli dopravní experti. Ak schvália zákaz predbiehania, ide o to, že existuje tento paragraf §č.8, ods. 3 vo vyhláške:

AK JE NA CESTE S DVOMA ALEBO VIACERÝMI JAZDNÝMI PRUHMI V JEDNOM SMERE JAZDY TAKÁ HUSTÁ PREMÁVKA, ŽE SA UTVORIA SÚVISLÉ PRÚDY VOZIDIEL, V KTORÝCH VODIČ MOTOROVÉHO VOZIDLA MOŽE JAZDIŤ LEN TAKOU RÝCHLOSŤOU, KTORÁ ZÁVISÍ OD RÝCHLOSTI VOZIDIEL IDÚCICH PRED NÍM, VOZIDLÁ MOŽU ÍSŤ SÚBEŽNE. PRITOM SA TO NEPOVAŽUJE ZA PREDCHÁDZANIE, AK VOZIDLÁ IDÚ V JEDNOM Z JAZDNÝCH PRUHOV RÝCHLEJŠIE AKO VOZIDLÁ V INOM JAZDNOM PRUHU (ĎALEJ IBA SÚBEŽNÁ JAZDA").

Takže dopravní experti v parlamente, teraz začnite aj rozmýšľať ! Lebo sa nejedná o predbiehanie na zaplnenej diaľnici, ale súbežnú jazdu. Predbiehať môžete zakazovať koľko chcete, vodiči v čase dopravných špičiek to rešpektovať nemusia.

Predsa len by bolo výhodnejšie budovať urýchlene tam kde je to nanajvýš potrebné tretie jazdné pruhy, a to najmä v úsekoch stúpania komunikácií, kde pruhy pre pomalé vozidlá chýbajú ako soľ.

A ak predsa, potom osadzovať na diaľničných úsekoch tieto dopravné značky. Lebo kamionisti vraj už oslavujú – tak to teraz povedali na Markíze.

jazdavpruhoch.jpg

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.


Už ste čítali?