Nezmyselné papuče za nezmyselný zákaz zastavenia

Autor: Pavel Titl | 28.6.2008 o 13:40 | Karma článku: 11,05 | Prečítané:  6487x

V Košiciach vám nasadia papuče na auto aj vtedy, keď to nemá hlavu ani pätu. Stačí len osadiť hlúpu dopravnú značku a hurá môžme vyberať pokuty.

Zákaz zastavenia /ako B31/ je v našich mestách asi najčastejšie používaná zákazová značka. Dáva sa aj tam, kde jej použitie je zbytočné, lebo zákaz zastavenia vyplýva priamo z vyhlášky o pravidlách cestnej premávky  (Zákon č. 315/1996 Zb.z. a novelizovaná vyhláška O premávke na pozemných komunikáciách č.225/2004 Zb.z.). Ten napríklad hovorí, že zastaviť a stáť môžete vtedy, ak po zaparkovaní ostane voľný pre každý smer jeden jazdný pruh šírky najmenej 3 m, že nemôžete zastaviť a stáť na pripájacom alebo odbočovacom pruhu križovatky, 5 m pred a za križovatkou, 5 m pred priechodom pre peších atď. Toto určite ovládate z autoškoly, ale keďže sa to vodičmi často ignoruje, tak sa všeobecný zákaz zastavenia vyplývajúci z vyhlášky pridupľováva aj zákazovou značkou.

A tak vzniká les značiek, a nastáva situácia „čím viac značiek, tým sa ich viac porušuje“.

Aj toto má citovaná dopravná vyhláška ošetrené, konkrétne pre našu značku B31 Zákaz zastavenia platí: „Dopravná značka B31 sa používa v prípade, keď by zastavenie vozidla mohlo, s prihliadnutím na dané dopravné podmienky, výrazne ohroziť bezpečnosť cestnej premávky, alebo narušiť jej plynulosť. Vzhľadom na to, že značka B31 určuje pomerne výrazné obmedzenie, je potrebné, aby sa využívala len v odôvodnených prípadoch.“ Toto presne stojí v Zásadách pre používanie dopravného značenia na pozemných komunikáciách Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií SR z marca 1999.

Áno, všetky dopravné značky by sa mali osadzovať iba v odôvodnených prípadoch, potom by sa určite radikálne znížil stupeň ich vedomej ignorácie ale najmä nechceného prehliadnutia dôležitej značky vodičom, ktorý sa niekedy v ich spleti ani sám nevyzná.

Na úvod stačí, poďme sa pozrieť na jeden prípad z praxe.

 b1vojenska000.jpg

Na snímke vidíte osadenú dopravnú značku B31. Podľa vyššie uvedeného vôbec nemusela byť osadená, nakoľko ak by ste zastavil s autom pri pravom obrubníku, tak trčíte do jazdného pruhu a neostanú voľné 3 metre. To má vyhláška ošetrené, značka je tam osadená na prvý pohľad zbytočne. Keď sa pozorne pozriete, pred značkou zaparkované a za značkou zaparkované vozidlá stoja voči prejazdnému pruhu komunikácie úplne rovnako, sú mimo cesty, nevytvárajú žiadnu prekážku cestnej premávky. Je tam vybudovaný odstavný pruh, práve pre účely parkovania. Parkovacím miest je tu málo, pred nemocnicou miesta na parkovanie chýbajú vždy.

Ale správca komunikácie sa tam rozhodol osadiť zákazovú dopravnú značku. Jej osadenie vrátane dodatkovej tabuľky aj s montážou vyšlo rádove na 3 tisíc korún, investícia sa správcovi komunikácie určite oplatila. Pýtate sa prečo ? Nuž preto, že tu začala mestská polícia vyberať pokuty a nasadzovať na zaparkované autá populárne papuče.

b1vojenskampvakcii.jpg

b1vojenska100.jpg

b1vojenska200.jpg

Na horných snímkach mestská polícia v akcii. Osadzuje papuče na zaparkované vozidlá, ktoré stoja úplne mimo komunikácie, netvoria absolútne žiadnu prekážku cestnej premávky. Tie vozidlá však majú jednu smolu – stoja za nezmyselne osadenou dopravnou značkou. A ten kto ju tam dal osadiť, teraz s prepáčením buzeruje vodičov a ťahá z nich nezmyselné pokuty.

 

b1vojenskavozidlomp.jpg

Ak sa pozriete na akciu mestskej polície, tak zaparkovali tiež vozidlo za zákaz zastavenia, nehľadiac na to, že ostali vysunutí v jazdnom pruhu, ktorý zúžili na menej ako 3 m a vytvárajú tak prekážku v cestnej premávke. Ale oni vraj môžu, oni sú polícia.

 

Na záver iba toľko. Ak sa vám zdá toto miesto povedomé, máte pravdu. Sme pred už na blog.sme veľmi populárnou vymaľovanou kruhovou križovatkou na Ondavskej ulici v Košiciach, kde sa na jednom mieste vytvorilo iks dopravných nezmyslov naraz, táto značka je ďalším v poradí. Preto ešte jedna snímka z opačného konca – tieto zaparkované vozidlá hoci porušujú niekoľko dopravných predpisov, mestská polícia necháva na pokoji a papuče tu nikto nerozdáva. Veď tu nikto dopravnú značku B31 Zákaz zastavenia neosadil. Jasne že z vyhlášky vyplýva, že v križovatke sa nesmie zastaviť a stáť, ale správca komunikácie pri vymaľovaní kruhového nezmyslu tie sporné miesta nevymazal a tak sa tam veselo parkuje ďalej. Že tam tvoríte prekážku cestnej premávky a priam ohrozujete jej bezpečnosť, to nikoho nezaujíma. Tam vám papuče nedajú, lebo tam zákazovú značku B31 nikto neosadil. A mestská polícia asi neovláda predpisy, tá pozná iba niektoré dopravné značky.

ondavskastatie.jpg

 

Šťastnú cestu.

 
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.


Už ste čítali?