Autobusová zastávka na smiech

Autor: Pavel Titl | 1.7.2008 o 0:05 | Karma článku: 11,56 | Prečítané:  4933x

V Košiciach sa opäť vyznamenali. Namaľovali na cestu niečo, čo je absulútne nepoužiteľné. Iba ak by tým chceli kandidovať na titul Buľo dopravné značenie.

Všetci čo jazdíme, poznáme vodorovné dopravné značenie nazývané Zastávka autobusu alebo trolejbusu, odborne označované ako V11. Táto vodorovná dopravná značka vyznačuje priestor zastávky uvedených vozidiel. Značka sa používa na zdôraznenie umiestnenia zastávky . Nápisy na značke sa vyznačujú v smere príjazdu. Značka sa vyznačuje prednostne žltou farbou, možné je aj jej vyznačenie bielou farbou. Toľko zo Zásad pre používanie dopravného značenia na pozemných komunikáciách stanovených ministerstvom dopravy.

Jedno sú zásady, druhé je zdravý sedliacky rozum. Ten nám hovorí asi to, že toto žlté čudo sa maľuje tam, kde zastavuje autobus. Aby vodiči motorových vozidiel zdiaľky dostali informáciu, kde je zastávka MHD a pohybujú sa tu ľudia, čakajúci na svoj verejný dopravný prostriedok. Že je to nejaká vyznačená plocha, kde autobus zastaví, otvorí dvere, ľudia von a dnu, dvere sa zavrú, autobus odchádza. Pri vychádzaní zo zastávky dá znamenie o smere jazdy, a má prednosť pred inými vozidlami, pričom ich nesmie ohroziť.

Sedliacky rozum tak káže, normy ešte hovoria, že by taká zastávka MHD mala mať takú dĺžku, aby v zastávke mohli naraz zastať dva najdlhšie typy autobusou zastávkou prechádzajúcich liniek, a že by mala mať odbočovací a pripájací pruh. To sú normy, ktoré sa nie vždy dajú splniť, ale pri rekonštruovaných alebo novostavaných komunikácií by mali byť autobusové zastávky takto vybavené.

Tým je povedané aj to, že v existujúcej obytnej zástavbe najmä v centrách miest sa to nedá vždy dodržať, a tak sa zastávky MHD umiestňujú tak, aby neboli brzdou cestnej premávky, a aby spĺňali aspoň základné kritériá kladené na jej bezpečnosť. Napríklad zastávky sa umiestňujú za priechod pre peších, za križovatku, a podobne.

Technický výklad máme za sebou, pozrime sa ako to môže vyzerať v praxi. Dnes som vám pripravil ukážku autobusovej zastávky, kde pri jej navrhovaní a vymaľovaní chýbal práve ten vyššie uvedený sedliacky rozum. Normy radšej nechám bokom, lebo by si správca komunikácií, ktorý dal zastávku vymaľovať, myslel, že som si naňho zasadol. Nie je to pravda, veď namaľovali priam skvost medzi autobusovými zastávkami.

To dielo nebudem viac komentovať, fotografie sú dosť vypovedajúce. Možno, že by to okomentovali tí vodiči Dopravného podniku mesta Košice, ktorí na autobusových linkách č. 14, 17 a 32 dennodenne na tejto autobusovej zastávke Pošta 2 na Svätoplukovej ulici v smere k železničnej stanici zastavujú, a nevychádzajú z údivu, kto toto vymyslel a namaľoval. Lebo namalované to je celkom dobre, aj žltú čiaru použili chlapci od Správy komunikácií, len to má jednu chybičku krásy – a dosť podstatnú: že ako sa ten vodič v tom autobuse bude snažiť do tej krásne vymaľovanej zastávky vojsť, aj keď si ruky na volante vykĺbi, asi sa mu to nepodarí.

Pritom stačilo tak málo - vyasfaltovať úzky pásik zelene na konci niky pri označníku. Ale to už by bolo na sedliacky rozum asi veľa rozmýšľania....

Nuž čo vážení kompetentní ? Práve vy, čo ste toto odsúhlasili a dali vymaľovať, a my všetci v Košiciach vám za to platíme, stále si myslíte, že je všetko v poriadku ? Verím, že tlačová hovorkyňa istého nemenovaného mesta Kosit 2013 opäť vydá vyjadrenie, že to namaľoval promovaný odborník a všetci kompetentní to s potleskom odsúhlasili. Tak ako je to na nezmyselnej križovatke na Ondavskej, kde mimochodom už začal Obvodný úrad pre cestnú dopravu a pozemné komunikácie Košice konať a vyzval Útvar správy komunikácií mesta Košice danú situáciu riešiť.

Nech žije košický magistrát a jeho Správa komunikácií !

Foto autor:

celkovypohlad.jpg

vjazddozastavky.jpg

pohladnaoznacnik.jpg

zastavkaprioznacniku.jpg

bus1.jpg

bus2.jpg

bus3.jpg

Na horných snímkach celkový pohľad na zastávku, z ktorých si môže čitateľ urobiť obrázok asi ako sa dá s autobusom do zastávky vojsť - presne nijak, tak ako stoja tie autobusy na komunikácii mimo vyznačenej zastávky. A ak som napísal, že aj keď nie účelne, aspoň to namaľovali pekne - beriem späť, ten prepadnutý poklop minimálne 10 cm a po ňom ťahaná čiara sa mi vôbec nepáči.

taknamalovali.jpg

P.S. ak si pozriete v poradí tretí záber, v diaľke vidíte zvislé dopravné značenie križovatky aj s tvarom hlavnej a vedľajšej cesty. Ale ani zmienka o tom, že ak zabočíte doprava, tak bohužial budete cúvať, lebo ste vošli do zákazu vjazdu - je to jednosmerka. Ten čo to tak pekne tu vymaľoval, zabudol totiž o 10 metrov ďalej osadiť zákaz odbočenia doprava. To isté platí aj z opačnej strany, od železničnej stanice tiež chýba pre zmenu zákaz odbočenia doľava. A do tretice ten zákaz vjazdu je tak skrytý pod stromom, že ho už ani pomaly neuvidíte. Pri odbočovaní doprava zo Svätoplukovej určite nie. A vraj som tendenčný voči Správe komunikácií .....

b2.jpg

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.


Už ste čítali?