Dopravný paškvil na konečnej autobusov

Autor: Pavel Titl | 2.7.2008 o 13:57 | Karma článku: 6,31 | Prečítané:  3280x

Dnes opäť niečo z „odborného“ riešenia dopravného problému v meste Košice. Jedná sa o konečnú zastávku MHD Luník VIII, v cestovných poriadkoch DPMK ju nájdete pod názvom Mikoviniho.

V súčasnosti je to konečná alebo prejazdná zastávka pre 7 autobusových liniek vrátane jednej nočnej. V tesnej blízkosti tejto pomerne frekventovanej zastávky sú vysokoškolské internáty Technickej univerzity.

Zastávka sa vyznačuje okrem toho, že sa tu na pomerne stiesnenom priestore otáčajú a na čas odchodu vyčkávajú autobusy liniek č. 10 a 17, ale aj to, že v smere od centra sa priestor zastávky nachádza za neprehľadnou pravotočivou zákrutou, kde došlo už k viacerým vážnym dopravným nehodám. Preto je v úseku vodorovným aj zvislým dopravným značením vyznačený zákaz predbiehania. Takže až potiaľ by z hľadiska dopravno-inžinierskeho bolo všetko v poriadku. Lenže ak by sme chceli kompetentných za riešenie konečnej zastávky pochváliť, nemôžeme, práve naopak. Síce nechtiac, ale zase budem kritizovať. Keď sa pozriete na celkový záber, je tu vymaľovaný priechod pre peších. Ten má jednu veľkú chybu – vozidlá prichádzajúce od centra vôbec nevidia chodcov, ktorí chcú na priechod vstúpiť (samozrejme to platí aj opačne – chodci po vystúpení z autobusu a snahe prejsť na druhú stranu vôbec nevidia prichádzajúce vozidlá), priechod je vymaľovaný hneď za neprehľadnou zákrutou, a dopravná značka ktorá má informovať vodiča, že prichádza k priechodu pre peších , je skrytá za kríkami pri ceste, za ktorými sú ukrytí aj chodci. Stačilo by ešte pred zákrutu osadiť výstražnú značku Pozor priechod pre chodcov aj s udaním vzdialenosti.

Ďalší problém je ten, že priechod je vymaľovaný, ale zebra končí 5 m od protiľahlého obrubníka. Úplne nelogické, aj keď ten kto to tu riešil a dal vymalovať, Vám „logicky“ určite vysvetlí, že priechod tam končí, lebo je tam autobusová zastávka. Síce si idete oči vyočiť, ale žiadne vodorovné značenie zastávky autobusov V11 tu nevymaľovali. On totiž ten priechod „logicky“ smeruje priamo do zastávky autobusov a zebra smeruje presne do stredu každého autobusu, čo tu zastaví.

Takže prechod nedomaľovali, lebo ide do zastávky, a zastávku nevymaľovali, lebo by do nej smeroval priechod. Ozaj rozumné riešenie hodné odborne spôsobilého dopravného odborníka, samozrejme odklepnuté dotknutými organizáciami.

No a kedže som spomenul, že je to aj zastávka konečná, a je tu vytvorený priestor pre odstavovanie autobusov, ešte poukážem na zopár „odborne“ navrhnutých a zodpovednými odklepnutých dopravných značiek tu pre tento účel osadených.

V smere jazdy najprv uvidíte značku zákaz zastavenia, aj so smerovou šípkou. Len tu zabudli dať dodatkovú tabuľku, že to neplatí pre dopravný podnik (DPMK). Tú tabuľku dali až cca 25 m ďalej v smere jazdy. Ak by bol správca komunikácií, čo to dal vyznačiť presný a chcel to mať všetko v súlade s Vyhláškou o premávke na pozemných komunikáciách, tak by tú dodatkovú tabuľku osadil aj na prvú tyčku v smere jazdy, takto to vyzerá, že tam nesmie stáť nikto, ani autobusy dopravného podniku. Tú tabuľku osadil až ďalej, ale zase si asi pomýlil smerovú šípku. Lebo tá ukazuje, že zákaz zastavenia mimo DPMK platí proti smeru jazdy, za dopravnou značkou by ste už mohli zastaviť bez obmedzenia.  Správne tam mala obojsmerná smerová šípka, tú asi na sklade nemali. Takže kľudne skúste vľavo od tyčky zaparkovať, a vodiči autobusov vám vynadajú, že im stojíte na zastávke. Tá tam ale jednak nie je vymaľovaná, a naviac budete stáť už za značkou, ktorá hovorí že zákaz zastavenia je v smere dozadu, ale nie dopredu. Takže budete v práve vy, nie vodiči autobusov.

Naviac na ten stĺpik so zákazom zastavenia osadili aj informatívnu značku Priechod pre chodcov. Táto dopravná značka sa má umiestňovať tesne pred vyznačeným priechodom pre peších, tu je osadená asi 20 metrov pred ním, podľa vyhlášky sa nesmie zastaviť a stáť 5 m pred priechodom, takže ešte dve autá by sa tam mohli bez obáv zaparkovať, bez toho, aby porušovali dopravné predpisy.

Podľa osadeného a vyznačeného  dopravného značenia budete v práve vy, ale v skutočnosti však budete stáť na zastávke autobusu, takže vás odtiaľ vyženú. Vyženú vás vodiči autobusov, ktorí tu porušujú non-stop dopravné predpisy tým, že stoja na priechode pre peších.

Bohužiaľ to dopravné značenie navrhla a dala osadiť opäť správa komunikácií nemenovaného košického magistrátu. A je ozaj veľmi dobre a jednoznačne navrhnuté, s účelom poriešiť bezpečnosť cestnej premávky v priestore zastávok MHD. Ozaj sa im to zase raz v tých Košiciach podarilo. A my vodiči aj chodci, čo sa máme riadiť ich geniálnymi riešeniami, sme asi menej inteligentní, lebo niektorým ich odborným riešeniam vôbec nerozumieme. Oni sa totiž ani rozumne nedajú pochopiť.

Mali by sme v tých Košiciach asi začať vracať vodičské preukazy.

 --------------------------------------------------------------------------------------------------------

Foto autor:

+ Príjazd k zastávke od Popradskej

prijazdkzastavke1.jpg

+ Pred vami sa vynorí priechod, vpravo ukrytá značka, chodcov neuvidíte vôbec

prijazdkzastavke2.jpg

+ Celkový pohľad na zastávku MHD z opačne strany, priechod nedomaľovaný, zastávkový pás nevymaľovaný vôbec  

celkovypohlad.jpg

+ Autobus na zastávke (záber zpredu)

autobusnapriechode3.jpg

+ Autobus na zastávke (záber zozadu)

autobusstojinapriechode.jpg

+ Zákaz zastavenia: prvá značka v smere jazdy. Na dopravný podnik zabudli

zakazzprava.jpg

+ Zákaz zastavenia: druhá značka - až tu dali dopravný podnik. Podľa smerovej šípky v smere jazdy by ste už mohli zaparkovať aj vy

zakazzlava.jpg

+ Ten istý pohľad na dopravné značenie z bližšia

koniecb1.jpg

+ Na záver: myslíte si, ak zaparkujete za touto značkou že porušíte nejaký dopravný predpis ? Samozrejme že neporušíte, v úseku od značiek až 5 metrov pred prechod môžte zaparkovať aj vy, nie iba dopravný podnik (DPMK). Aj keď ten to čo tu takto pooznačoval, si myslí že všetko je v najlepšom poriadku.

nazaver.jpg

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.


Už ste čítali?