Kde sa stala chyba ?

Autor: Pavel Titl | 3.7.2008 o 11:11 | Karma článku: 4,24 | Prečítané:  1491x

Slovensko. Jeden štát, pomerne maličký. Voči Rusku či Kanade určite áno. Bratislava a Košice, dve najväčšie mestá v tomto malom štáte. Jedno hlavné, druhé na opačnom konci. Ale v tom istom štáte.

Zákony by mali platiť rovnako na obidvoch koncoch republiky. To je všetko logické a jasné. A tak sa ťažko chápe tá skutočnosť, že v oboch mestách funguje tá istá vec diametrálne odlišne. Až tak, že v jednom to funguje a v druhom to nefunguje vôbec.

Ale konkrétne:

Použijem len titulky z printových médií zo začiatku tohto týždňa:

Bratislava:  Parkovné môžete platiť cez mobil

Košice: V meste parkovanie naďalej zadarmo.

Odmyslím si teraz výhodu Košičanov, ktorí nemusia platiť za parkovanie v meste, hoci až donedávna vás polhodina parkovania vyšla na 30 korún. Po uliciach chodili mestskí policajti a kontrovali vaše parkovacie lístky. Veď ste parkovali v zóne plateného parkovania.

Jedného krásneho dňa značky označujúce zónu zmizli a z ulíc sa vytratili aj mestskí policajti. A čuduj sa svete, čo včera stálo 30 korún za tridsať minút, dnes celý deň a zadarmo ! No kto vám dnes ešte dá niečo zadarmo ? Nič nie je zadarmo, hoci napr. za korunu vám dajú mobil, alebo rohlík pri akcii predajní LIDL. Ale zadarmo vám umožní mesto Košice parkovať  koľko vám hrdlo ráči.

A tu ma napadá to, čo ma napadlo hneď na začiatku. Jeden štát, jedny zákony či legislatíva, ale v Košiciach grátis, v Bratislave a inde platíte. Za to isté, za parkovanie v centre mesta.

Ako je to možné ? To sa v Košiciach zrazu začali riadiť inou legislatívou ? A ešte sa natíska otázka – ak zo dňa na deň sa muselo vyberanie parkovného v Košiciach zrušiť, to dovtedy sme platili protizákonne ? Môžu vodiči ísť na magistrát a dať si preplatiť staré parkovacie lístky ? No a čo majú robiť firmy, ktorí si zakúpili parkovacie miesta na celý rok a zaplatili zaň tuším 30 tisíc korún za celý rok ?

Celé je to zvláštne, ba priam absurdné. Ale absurdné bolo aj pripravované inovované Všeobecne záväzné nariadenie mesta Košice (VZN) o parkovaní , ktoré našťastie mestskí  poslanci stiahli z programu posledného mestského zastupiteľstva.  VZN-ko sa nazývalo honosne  o miestnej dani za vjazd a zotrvanie motorového vozidla v historickej časti mesta Košice a o režime užívania historickej časti mesta Košice (nariadenie o historickej časti mesta Košice).

Keďže tam bolo navrhnutých niekoľko technicky a administratívne náročných úkonov pre vodiča čo by chcel zaparkovať, aj pre pracovníkov magistrátu, ktorí by tieto dane mali vyberať, a nevedel ich poriadne vysvetliť ani sám ich navrhovateľ nariadenia (námestník primátora), parkujeme v Košiciach naďalej zadarmo.

Zrazu sa musíme v meste zmieriť s tým, že každoročný príjem do mestskej kasy z parkovného, ktorý činil vyše 30 miliónov Sk, je v súčasnosti ohrozený, lebo do rozpočtu mesta neplynie ani koruna. Dobrá správa pre tých, čo chcú parkovať v centre mesta, horšia pre tých, čo majú napĺňať mestskú kasu. Aj s tým vedomím, že mesto prehralo súd ohľadom pohľadávok firmy Strelingstav a teraz čaká na výšku sumy, ktorú bude musieť za v minulosti nezákonne jednostranne vypovedanú zmluvu s touto firmou vyplatiť. V médiách lietali aj cifry okolo 600 miliónov. Čo je proti tomu 30 miliónov za nevybraté parkovné...

Ako je ale možné, že v iných mestách to funguje, motoristi za parkovanie platia, v Bratislave dokonca už zaslaním sms správy z mobilného telefónu. Bez problémov, bez hľadania parkovacieho automatu, či vypĺňania parkovacieho lístka.

Že by boli v našom hlavnom meste na magistráte šikovnejší ľudia ? Že by tam pripravovali legislatívu väčší odborníci ako na tom košickom ? Ozaj tomu nerozumiem, lebo Slovensko je malé, a mali by tu platiť asi rovnaké zákony, či je to v hlavnom meste, alebo iba v Košiciach. Alebo sa stane zázrak, a zo dňa na deň bude zadarmo parkovanie aj v Bratislave ?

Zatiaľ máme v oboch mestách kolaps. Parkuje sa kde chce, odstavných plôch je málo. V Bratislave ale zaplatíte, v Košiciach zadarmo. Aspoň v niečom sme lepší ako v hlavnom meste. Avšak dokedy ?

Kdepak jen ti soudruzi z NDR* udělali chybu ?

(* podľa potreby možné zameniť za košický, resp. bratislavský magistrát)

 

+ Ilustračne foto autor

parkovanieVZN.jpg

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.


Už ste čítali?