Keď sa zbabre dopravné značenie

Autor: Pavel Titl | 7.7.2008 o 18:40 | Karma článku: 4,90 | Prečítané:  2035x

Na to aby semafóry na križovatke perfektne fungovali, potrebujete aj jednu maličkosť – vedieť sa pred touto križovatkou zaradiť do toho správneho pruhu.

Na to nepotrebujete nič, len informáciu o radení a ešte aj namaľované šípky na ceste. Poviete si maličkosť, bežná vec, čo tu ten Titl zase otravuje s takou blbosťou. Áno je to vlastne blbosť, veď riadne dopravné značenie je to základom každej normálnej križovatky. Lenže čo je asi všade normálne, už sme si zvykli – v Košiciach normálne nie je.

A tak zopár postrehov z jednej na prvý pohľad normálnej križovatky v centre Košíc – svetelne riadenej križovatky Moyzesova – Poštová. Bližšie sa pozrieme na jej jeden vstup – z vedľajšieho smeru, od hlavnej pošty. Obojsmerná ulica v centre mesta, pomerne úzka, ale o to viac frekventovaná. Prechádzajú ňou aj autobusové linky MHD, raz to budú možno aj trolejbusy v smere na Sídlisko KVP.

Kedže je to vedľajšia komunikácia, hlavnou je Moyzesova – jedna z najzaťaženejších komunikácii v centre Košíc, prechádza ňou aj vnútorný mestský okruh, takže zelená na semafóre na vstupe do križovatky z nášho smeru od pošty je krátka, iba 12 sekúnd. Pomerne málo na to, aby všetky vozidlá v danom smere prešli križovatkou na zelenú, čaká sa tu aj tri – štyri cykly, najmä v čase dopravnej špičky, ktorá sa tu však roztiahla na celý deň.

Ale možno, že by sa toľko nečakalo, a križovatkou by prešlo oveľa viac vozidiel, a určite by menej čakali, keby bol príjazd do križovatky vyznačený tak ako má byť, v súlade s vyhláškou o premávke na pozemných komunikáciách, s platnými STN o dopravnom značení a najmä projektovaní križovatiek. A samozrejme, a to je hlavné – v súlade s normálnym rozumom.

Takže tu sú fotografie:

postova00.jpg

+ Na snímku radenie pred križovatkou. Mali by to byť dva pruhy, jeden združený rovno+vpravo, jeden doľava. Zvislú značku D53 Jazdné pruhy pred križovatkou by ste hľadali márne, správa komunikácií ju neosadila

postova01.jpg

+ Takže mali by byť pruhy dva, je iba jeden široký cez 6 metrov, na boku sú namaľované šípky rovno+doprava. Ľavé šípky nenamaľovali

postovaaa.jpg

+ Pruh pre odbočenie vľavo vložili pred križovatku necelých 20 metrov. Že to je žalostne málo a v rozpore s normou, odborníkov zo správy komunikácií nezaujíma

 postova04.jpg

+ Tu je potom výsledok, automobil stojí pred križovatkou v strede toho širokého pruhu, a nevie kde sa má zaradiť

postova05.jpg

+ Pre zmenu vodič tohto auta chce ísť doprava, ale stojí na ľavej strane

postova06.jpg

+ Teraz sa až zaraďuje tam, kde chce ísť. Vodič za ním to isté

postova07.jpg

+ Pohľad na čakajúce vozidlá pred semafórom. To posledné vozidlo nevie, kde sa má zaradiť

postova08.jpg

+ Autobus stojí v strede cesty, ale chce odbočiť doprava. Len skadiaľ to mal vedieť ako sa zaradiť, keď chýba značka ? 

postova09.jpg

+ Autobus ostal stáť v strede komunikácie, pred sebou nechal medzeru, kde by vošlo jedno auto

postova10.jpg

+ A tu sa autobus konečne preradil do pravého pruhu, a bude čakať ďalší cyklus semafórov, v poradí už tretí

----------------------------------------------------------------------------------------------------

To sú zábery z jedného vstupu do križovatky, vyfotené v priebehu troch minút. Takéto zmätky a váhanie vodičov tam môžte vidieť od rána do večera jedno za druhým. Pritom stačilo tak málo - osadiť jednu zvislú dopravnú značku s radením pred križovatkou a namaľovať na komunikáciu čiary a šípky tak, ako to normy a vyhláška káže. Čo na to odborníci zo Správy komunikácií Košice ?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.


Už ste čítali?