Nová značka na ktorú zabudli

Autor: Pavel Titl | 20.7.2008 o 16:32 | Karma článku: 4,01 | Prečítané:  1431x

Máme na svete jednu z ďalších noviel už existujúcich zákonov.  Na zmeny zákona o premávke na pozemných komunikáciách čakali všetci, kamionistami počnúc, cez výrobcov zimných pneumatík až po tých čo montujú dopravné značky, samozrejme normálnych vodičov nevynímajúc.

Zákon je tu, zatiaľ pod názvom "o cestnej premávke".  Sú v ňom skryté aj také fóry, že ani nestihnete zaprotestovať, a oni vám zo dňa na deň cez váš pozemok vedľa chaty môžu potiahnuť rýchlostnú komunikáciu, a ani neceknete.  Hľa, ako sa dá cez jeden zákon riešiť úprava zákona úplne iného. Tak aby to tým, čo za to hlasujú, vyhovovalo.  Či to bude vyhovovať aj voličom súčasných poslancov, to už je diskutabilné.  Ale o tom som nechcel, verím, že aj tento doplnok ohľadom  štátom ostro sledovanej výstavby úsekov  diaľnic a rýchlostných komunikácií, ktorý si odhlasovala vládna koalícia s opozíciou ruka v ruke, skončí na ústavnom súde a tam snáď zvíťazí zdravý rozum.  Ten čo tak v parlamente chýba.

Ale vrátim sa predsa len k novele zákona z hľadiska dopravného značenia. Sú tam značky úplne nové, aj také, čo už sme mali tú česť na našich cestách stretnúť. Podľa niektorých materiálov z posledných dní sa medzi novými značkami objavil aj zákaz státia v párnych či nepárnych dňoch, ale ten sa už v novelizovanej vyhláške z roku 2006 dávno nachádza. Aj keď neviem, či túto dopravnú značku niekto už u nás pri komunikáciách videl, a obávam sa, že ju ani tak skoro neuvidí. Budú totiž s ňou len a len problémy. Vodič by mal totiž dostávať najmä zo zákazovej značky  jednoznačné informácie. A pri tejto značke aby ste rozmýšľali, čo je dnes vôbec za deň, je už dvadsiateho, alebo dvadsiateho prvého ? A ako sa to myslí – párny deň je vlastne  aký ? Nuž uvidíme, verím že sa ešte s touto značkou zasmejeme – najmä, keď budeme o polnoci sledovať ako na našich sídliskách vybiehajú stovky majiteľov automobilových miláčikov a preparkovávajú ich z jednej strany ulice na druhú. Alebo sa aspoň budú snažiť – večer zaparkujú, po polnoci ich však predbehne o minútu sused, a už sa im neujde miesto. No, bude to zábava. A nehovoriac o tom, čo ak chcete ísť na dovolenku lietadlom alebo vlakom – dávate zatiaľ susedke kľúče od bytu – prosím vás polievajte nám kvety, no a po novom aj susedovi kľúče od auta – buď taký dobrý, preparkovávaj vždy o polnoci, dobre ?

A ako sa bude správať dopravná polícia ? Tá zvýši počet hliadok v noci, aby boli pri tom, a kto pár minút  zmešká, bude mať pokutu za stieračom ?

Nuž uvidíme, ja osobne sa práve na túto značku teším.

Záverom ešte jednu dopravnú značku na ukážku. Asi je nová, hoci som ju v zozname nových odsúhlasených značiek nevidel. Ale videl som ju už namontovanú v reáli – v Košiciach na Rastislavovej ulici, v križovatke s Alejovou. Podotýkam, že v tomto meste má na montáž a servis zvislého dopravného značenia výhradnú zmluvu s mestom jedna jediná firma. Nebudem ju menovať, nechcem jej robiť reklamu, tú si robí svojou prácou sama.

V poslednom čase som na tému dopravného značenia v Košiciach napísal kritických článkov viac. Nedá mi, aby som magistrátu pripomenul, že obsahom takej zmluvy je nie len si práce na dopravnom značení objednávať a platiť, ale zo strany mesta, resp. správy komunikácií je povinnosťou vykonané práce pred zaplatením faktúry aj skontrolovať. Tak sa teda pýtam – ktorý odborník zo správy komunikácií košického magistrátu túto značku po namontovaní skontroloval ?

Môžeme si iba domýšľať, čo to je za značku, vo vyhláške ju nenájdete, ani v tej novelizovanej. Ale normálne je to príkazová značka C1  Daj prednosť v jazde, ktorú nejaký magor namontoval hore nohami. Nepoviem, keby sa to stalo niekde na výjazde z kravína smerom do poľa v Hornej Dolnej, ale nie na jednej z dôležitých komunikácií, ktorá je súčasťou základného komunikačného systému mesta Košice.

Niekedy mi je z tej práce odborníkov košického magistrátu ozaj nevoľno. Majú to však ale asi títo odborníci tiež ťažké, keď majú podpísanú na dopravné značenie zmluvu s odbornou firmou, ktorá dopravné značky ani nepozná.

Foto autor

 

rastislavova3.jpg

 

rastislavova2.jpg

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.


Už ste čítali?