Tiráci, predbiehajte, konečne už môžete ?!

Autor: Pavel Titl | 24.10.2008 o 18:33 | Karma článku: 8,03 | Prečítané:  2625x

Často jazdím autom z Košíc v smere na Rožňavu, a vždy pri návrate ma na ceste cez stúpanie  Soroška neskutočne rozčúli dvojica tu osadených dopravných značiek. Kedže tam strašia už temer desať rokov, a za ten čas určite dezorientovali tisícky vodičov, pokúsim sa cez tento blog zjednať nápravu. Možno si to niekto zo Slovenskej správy ciest prečíta.

Jedná sa o dvojicu zákazových značiek Zákaz predbiehania pre nákladné automobily a Koniec zákazu predbiehania pre nákladné automobily. Tie sa odlišujú od tých klasických zákazov predbiehania tým, že platia iba pre nákladné vozidlá nad 3,5 tony.

Ten, kto pozná klesanie zo Sorošky v smere na Košice, tak určite vie, o čom sa tu píše. Za známou „sovietskou“ zákrutou – to je tá, v ktorej sem-tam pokračuje kamión rovno, hoci sa cesta zatáča v pravom uhle doľava, a potom sa už iba letí voľným pádom dole svahom až k železničnej trati. Temer každý rok sa nájde šofér, ktorý si myslí, že brzdy sú v kamióne na ozdobu, resp. sa nikdy nemôžu prehriať či zlyhať. A temer pravidelne sú to kamióny z bývalých sovietskych republík.

No ale tí vodiči, ktorý ubrzdia, a prejdú zákrutou bez ujmy na zdraví a poškodenia vozidla, sa dostanú na pomerne tiahle kľukaté klesanie, kde je v dlhom úseku vyznačená stredová pozdĺžna súvislá čiara. Predbiehal by tu ozaj iba samovrah, cesta je neprehľadná, dopredu vidíte maximálne pár desiatok metrov, naviac v protismere jazdia temer súvislé kolóny vozidiel, šplhajúcich sa hore kopcom tak maximálne dvadsiatkou. Ono zákon schválnosti tu funguje – od Košíc pôjdete 50 kilometrov bez problémov, cesta široká, prehľadná, predbiehanie najmä pre rýchle vozy žiadny problém. Ale dôjdete pod Sorošku, pred vami kamión, a v tom momente ste v háji, čaká vás prejazd serpentínkami v štýle „slimák šuvix“. Neviem čím to je, ale keď tým smerom idem ja, zákonite dobehnem kolónu na čele s najpomalším vozidlom v okrese.

Ale vráťme sa za spomínanú zákrutu – tam sa pomaly spúšťame dole kopcom, predbiehanie bez šance – plná čiara, neprehľadné zákruty. A zrazu kde sa vzala, tu sa vzala, škerí sa na nás osadená značka Zákaz predbiehania pre nákladné automobily. To že idete už vyše kilometer po ceste so stredovou súvislou – teda neprerušovanou čiarou, to asi toho, kto tam tú zvislú značku osadil, vôbec neštve, no mňa fest. Lebo taká blbosť sa snáď ani nedá vymyslieť. Ale tu je, a naživo. To znamená, že doteraz mohli kamióny predbiehať, hoci bola plná čiara ? A čo my, chudáci v osobných automobiloch, my stále ešte môžeme predbiehať ? Veď je tam iba zákaz pre nákladné vozidlá, nie pre osobné... Plnú čiaru ber čert, veď keď je v rozpore vodorovné a zvislé značenie, platí to zvislé – teda plechové tabule, a na čiary na ceste sa môžeme vykašlať.

No tak teda minieme ten zvislý skvost a pokračujeme ďalej dole kopcom, rozdumujúc, ako môže správca komunikácie jednou značkou zblbnúť tisícky tadiaľto prechádzajúcich  šoférov, ale zato s istotou, že teraz nás žiadny kamión nepredbehne, lebo mu to zvislá značka zakázala. No ale po pár sto metroch, iba tesne pred ďalšou neprehľadnou zákrutou: šok číslo 2, ale o to väčší. Vedľa cesty sa na vás vyškiera sestra tej značky spred kilometra – Koniec zákazu predbiehania pre nákladné automobily !!!

Uf, to musel byť magor, ktorý túto značku tu osadil. Síce plná čiara pokračuje ďalej, dopredu vidíte pár metrov, ale keďže už som spomínal – ak je rozpor medzi zvislým a vodorovným dopravným značením, prednosť má zvislé – takže lapsus do neba volajúci. Takže tiráci – hor sa predbiehať ! Síce nič dopredu nevidíte, plná čiara tam je, ale zvislou to máte dovolené.

Ako som na začiatku napísal, táto nie alpská, ale „soroškovská trojkombinácia“ – blbý návrh, debilné odsúhlasenie, sprosté zrealizovanie – je tu už ozaj dosť dlho na to, aby tu prestalo z nás vodičov robiť volov, a aby správcovia komunikácií vrátane dopravných policajtov konečne začali pracovať odborne a fundovane.  Lebo ak sa nemýlim, sú to oni, ktorí zodpovedajú za plynulosť a bezpečnosť cestnej premávky, samozrejme vrátane cestného správneho orgánu, ktorý by mal mať prehľad o tom, čo a ako to vyzerá na komunikáciách pod jeho správou.

K dokonalosti majú naše cesty veľmi ďaleko. Tá cez Sorošku, hoci si hovorí I.triedy a medzinárodného významu – dokonca dvakrát, ako E571, tak už aj E58, je na tom veľmi zle. Aj z hľadiska plynulosti dopravy, tak aj z dôvodov častej a závažnej nehodovosti. A o tuneli tu ešte dlhé roky budeme môcť iba snívať.

Ale to dopravné značenie je ozaj úbohé.  Posúďťe sami, snímky to určite potvrdia:    

1. Začiatok zákazu predbiehania pre nákladné automobily

sorozka1.jpg

2.  Koniec zákazu predbiehania pre nákladné automobily

 sorozka2.jpg

Jedno lepšie ako druhé....

Snímky: autor

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.


Už ste čítali?